Gürer: “Memur, Yoksulluğa Mahkum Edildi”

Gürer: “Memur, Yoksulluğa Mahkum Edildi”
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 4-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-09-03 - 09:43 - Bu haberi 1798 kişi okudu.


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, memur maaş düzenlemesinin, beklentileri karşılamadığı gibi teklif edilen rakamların enflasyonun altında kalmasının memuru yoksulluğa mahkûm ettiğini söyledi.

Memurun toplu sözleşme sürecinin hak almadan öte hakkının dahi korunmadığı bir sürece evirildiğini belirten Gürer, “Eğitim, ulaşım, giyim, gıda, konut giderleri dikkate alındığında; memur, bir önceki yıl gelirinin altında bir ücretle yaşamaya itilmiştir ”dedi.


“Memurun grev hakkının olmaması ve hakem heyeti komedisi, hak temini değil iktidarın önerisini tasdikten öteye geçmemiştir.”


Memurun çözüm bekleyen hiçbir sorununun bu süreçte ele alınmadığını kaydeden CHP Milletvekili Gürer, “Toplu pazarlık, grev hakkı olmaması ve hakem heyetinin iktidar çoğunluğunun kontrolünde bulunması nedeni ile bir oldubitti ile sonuçlanmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın memurlara teklif ettiği ve memurların kabul etmediği oran aynen korunarak hakem heyetinin düzenleme yapması, ‘Toplu Sözleşme’ adı altında süren bu süreçte, sendikanın varlığının dikkate dahi alınmadığını göstermektedir. Memurun grev hakkının olmaması ve hakem heyeti komedisi, hak temini değil iktidarın önerisini tasdikten öteye geçmemiştir. Memur emeklilerinin de mağduriyeti bu süreçte derinleşmiştir. Bir önceki yıla göre gelirlerinin erimesini durduracak bir artış sağlanmamıştır” dedi.


“Bu sözleşme, tüm memurlar için 3600 ek göstergeyi zorunlu hale getirdi.”


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen sözleşmenin talepleri karşılamadığı gibi ekonomik kriz ile oluşan ücret tahribatının dahi dikkate alınmadığını ve memurun yoksulluğa mahkûm kılındığına ifade etti.  Sendikaların araştırmaları ile dört kişilik bir ailenin aylık geçinebilme yoksulluk sınırının; gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının 6 bin 705 lira olarak belirlendiği süreçte memur ve emekli maaşlarının durumu ortada iken verilen artışın komik olduğunu kaydeden CHP’li Gürer, “Özlük haklarında iyileştirme bekleyen memura, 3600 ek gösterge konusunda verilen sözler tutulmadı. Bu sözleşme, tüm memurlar için 3600 ek göstergeyi zorunlu hale getirdi” dedi.


“Memur alımında KPSS yeterli sayılıp, mülakat kaldırılmadır.”


Sözleşmeli memurların kadroya alınması, üniversiteli işçilerin memur olması, kamuda boş kadrolara atamaların bir an önce liyakate dayalı yapılması gerektiğine vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yardımcı Hizmetler Sınıfının Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmesi bu süreçte olsun gerçekleştirilmelidir. Kademe derece sınırlaması kaldırılmalıdır. Memur alımında KPSS yeterli sayılıp, mülakat kaldırılmadır” dedi


“Bir bardak çayın 8 lira olduğunu; işçiye, memura, emekliye kaşık ile verdiğini kepçe ile alan AKP iktidarı döneminde gördük.”


İşçiye, memura, emekliye kaşık ile verdiğini kepçe ile alan AKP iktidarının, elektriğe dahi bir yılda yaptığı zamlarla çalışanları ciddi mağdur ettiğini ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaş artık dışarda çay içemiyor. Kafelerde çayın 8 liraya kadar çıktığını da AKP sayesinde gördük! Elektrik, doğal gaz, akaryakıt zamları her bütçeye direk yansıyor. Ayrıca tüketilen, kullanılan ürüne de yansıyor. Barınma, eğitim, ulaşım giderleri, sosyal ve kültürel faaliyetlere olanak dahi tanınmayacak kadar bütçeler daralttı. Çalışana bu koşullarda sağlanan destek, insanca bir yaşam sunmak, ücret ve özlük haklarında düzenleme olmalıydı. Ne yazık ki memurların beklentileri toplu sözleşme sürecinde de sağlanmadı. Memurlar umduğunu bulamadı, beklenen iyileşmelerde sağlanmadı” dedi.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'ya Müjdelerle Geldi

Angı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjdeleriyle Gelecek

Öztrak’tan Erdoğan’a Tatil Yanıtı: Darbe Yapılırken Kendileri Marmaris’te Çalışma Kampındaymış

Tahir Akyürek Gündemi Değerlendirdi

İthalatta Rekor ‘MISIR’da

Davutoğlu Sakarya'da; “Kim Ne Derse Desin Bu Gidişe İtirazımız Var”

Selman Özboyacı, Sanayi Esnafını Ziyaret Etti

Dev Yatırımda İhale Tarihi Belli Oldu

Çiftçiye Bir Darbe de Damat Berat Albayrak’tan Geldi

Ak Parti'li Leyla Şahin Usta'dan Bayram Mesajı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
16439
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA